The MUSIC FESTIVAL is an annual tradition which began in 1967.  The Festival is a performing arts competition where the four Houses each produce singing, dance, instrumental and musical comedy items. Most of the House items are prepared by the students themselves with senior students teaching younger students how to sing, dance and perform on the stage.

THE 2017 MUSIC FESTIVAL: the 50th anniversary

Friday May 5th

CONGRATULATIONS TO ALL STUDENTS WHO WERE IN THE MUSIC FESTIVAL ON FRIDAY NIGHT. Special thanks to all the student House leaders and their assistants who have worked so hard since February to prepare the numbers. You all contributed to a wonderful night of entertainment. Special appreciation to Mr Campbell who worked tirelessly for three months to coordinate the show.

The final results were:

  1. SOLOISTS’ SECTION: 1st Sturt, runner up Bass
  2. SINGING SECTION: 1st Flinders, runner up Bass
  3. DANCE SECTION: 1st Bass, runner up Flinders
  4. MUSICAL ENTERTAINMENT SECTION: 1st Bass, runner up Sturt

FINAL SCORES: 1st BASS 476, 2nd STURT 437, 3rd FLINDERS 436, 4th MAWSON 408

In the staff versus Year 12 competition we are delighted to announce that the staff won fair and square.

THE 2017 PROGRAMME

Comperes: Chris Owen, Sarah Bayliss, Calvin Finch, Alix Galante (College Captains)

Breanna Van Dord (Performing Arts Captain)

OPENING:

‘Swung Me Round’ by Luke Hutton, performed by Eliza and Charlotte Camarano, Holly Timewell and Brielle Clover

‘Two Birds’ by Regina Spector, performed by the College Choir

SINGING GROUPS

100 marks for pitch, rhythm, harmonies, diction and stage presence.

1. BASS: ‘Every Breath You Take’ by The Police

2. MAWSON: ‘Mumma Mia’ by ABBA

3. FLINDERS: ‘Sing’ by Pentatonix

4. STURT: ‘Royals’ by Lorde

JUNIOR SOLOIST THIRD: Sam English singing ‘Riptide’ by Vance Joy, accompanied by Olivia Huffer

JUNIOR SOLOIST RUNNER UP: Noah Taylor singing ‘7 Years’ by Luke Graham.

DANCE SECTION

100 marks for choreography, stage use, synchronicity, technique, characterisation and stage presence.

1. MAWSON: ‘I Will Walk 500 Miles’ – The Proclaimers Choreography: Sally Jensen

2. BASS: ‘Open Hands’ – Ingrid Michaelson Choreography: Holly Timewell, Katelyn Watson

3. FLINDERS: ‘Another One Bites the Dust’ – Queen Choreography: Tamara Salmon

4. STURT: ‘Pump It’- Black Eyed Peas Choreography: Angela Schumen

 

INTERMEDIATE SOLOIST RUNNER UP: Nicola Huffer singing ‘Someone Like You’ by Adele.

INTERMEDIATE SOLOIST WINNER: Shelby Wallace singing ‘The Scientist’ by Coldplay

MUSICAL ENTERTAINMENT: Theme – Through the decades

200 marks each for Concept Execution, Choregraphy, Precision, Stage Use, Stage Presence/Showmanship, Characterisation, Rhythm, Dictation, Pitch

1. BASS

2. STURT

3. MAWSON

4. FLINDERS

STAFF ITEM

YEAR 12 ITEM

SENIOR SOLOIST RUNNER UP: Mariah Young dancing to ‘Shake It Out’ by Florence and the Machine

SENIOR SOLOIST WINNER: Josh McNIff singing‘Take Me To Church’ by Hozier, with Jackson Coulthard

VET MUSIC ITEM: ‘Gold on the Ceiling’ by The Black Keys, performed by The Ambience

REUNION ITEM: ‘When I grow Up’ from Matilda by Tim Minchin

PRESENTATIONS and RESULTS

PARTICIPANTS

Bass:

Emily Kee

Ruby Evans

Cayly Rezauskis

Katelyn Watson

Caitlyn Clark

Jemma Timewell

William Geyer

Shelby Garner

Jaide Hunter

Olivia Masterson

Porsha Matheson

Keira Meekings

Aaron Smith-Tagg

Courtney Verhagen

Kimberley Haggar

Victoria Belsham

Hollii Hunter

Bhargav Kola

Kyle Peck

Elizabeth Belsham

Holly Timewell

Alanah Wilson

Lauren Bromiley

Sturt:

Emily Brown

Ebony Johannson

Sienna McGee

Rebecca Bleicher

Sam McDonald

Samantha English

Josh Owen

Sadie Wesp

Tanya Young

Poppy Messer

Madison Cording

Paige Arnold

Nicola Huffer

Olivia Huffer

Simone Geyer

Brodie Mathers

Keely McGee

Mikaylah Welsford

Mariah Young

Joe Barratt

Lukas Bleicher

Shae Bradbury

Angelique Divola

Robert Kuzio

Calvin Finch

Janaya Marino

Larissa McDonald

Lleyton Morris

Chloe Mintern-

Hibbertt

Kyra Murray

Alicia Scott

Angela Schumann

Courtney Wade

Mawson:

Sarah Bayliss

Brooke Galante

Aaron Lees

Alix Galante

Cailin Macumber-Francis

Taylah Duff

Georgie Bethune

Bonnie Jensen

Sally Jensen

Claire Bendall

Joshua Davis

Breanna Van Dord

Natalie Toull

Layla Bunting

Tahlia Travis

Megan Scholten

Jessica Saunders

Tayla Allinson

Jessica Short

Breeana Evans

Ella Walley

Flinders:

Rhiannon Anderson-Reed

Chloe Wells

Rachel Bachelor

Jarrod Haines

Rhiannon Jack

Madisson Brzezowski

Sharley Waixel

Patrick Blanchfield

Noah Taylor

Megan Bachelor

Alivia Mantel

Sophia Mcdonald Bridges

Jessica Loveridge

Jeorgia Marshall

Flynn Page

Tamara Salmon

 
 

 

The 2016 MUSIC FESTIVAL

1st Place: STURT

2nd place: BASS

3rd place: FLINDERS

4th place: MAWSON

 

 THE 2015 MUSIC FESTIVAL

RESULTS FROM THE SOLOISTS’ CONCERT:

1st place BASS

2nd place FLINDERS

3rd place STURT

4th place MAWSON

 

There were 24 performers overall from the four Houses who had been selected after auditioning.

 

The individual winners were:

Senior section: 1st place Emma Wallace  BASS; equal second Abby-Rose Kerr FLINDERS  and Caitlyn Van Dord MAWSON

Intermediate section: 1st place  Georgia Denton  BASS; second Tanner Thomsen  FLINDERS ; 3rd Rhiannon Jack  FLINDERS

Junior section: 1st place   Amy Stone  FLINDERS ; second Shelby Wallace  BASS ; 3rd  Tash Ardley  STURT

 

RESULTS FROM THE MAIN FESTIVAL CONCERT ON MAY 8TH:

 

  • Singing: 1st STURT, 2nd BASS, 3rd MAWSON, 4th FLINDERS 
  • Dance: 1ST FLINDERS, 2ND MAWSON, 3RD BASS, 4th STURT
  • Musical Entertainment: 1st FLINDERS, 2ND MAWSON, 3RD BASS, 4TH STURT
  • OVERALL PLACES: 1ST FLINDERS 599 points, 2ND BASS 598 points, 3rd MAWSON 595 points, 4th STURT 583 points
  • HOUSE SPIRIT AWARD: FLINDERS
  • TEACHERS vs YEAR 12 SECTION: 1st place Year 12, 2nd place teachers

 

 

 

BASS Music Festival Comedy item

 

MAWSON singing group

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FLINDERS Dance item

 

YEAR WINNER
2017 Bass
2016 Sturt
2015 Flinders
2014 Bass
2013 Mawson
2012 Bass
2011 Bass
2010 Sturt
2009 Mawson
2008 Flinders
2007 Sturt
2006 Mawson
2005 Mawson
2004 Mawson
2003 Flinders
2002 Sturt
2001 Flinders
2000 Flinders
1999 Flinders
1998 Bass
1997 No competitive items
1996 Bass
1995 Mawson and Sturt
1994 Mawson
1993 Mawson
1992 Mawson
1991 Mawson
1990 Mawson
1989 Mawson
1988 Mawson
1987 Flinders and Mawson
1986 Bass
1985 Mawson
1984 Flinders
1983 Mawson
1982 Flinders
1981 Flinders
1980 Flinders
1979 Flinders
1978 Bass
1977 Mawson
1976 Mawson
1975 Sturt
1974  Non-competitive concert – no winners
1973 Sturt
1972 Flinders
1971 Flinders
1970 Sturt
1969 Flinders
1968 Mawson

 

   
   
   
   
   
   
   
   
2008 Flinders
2007 Sturt
2006 Mawson
2005 Mawson
2004 Mawson
2003 Flinders
2002 Sturt
2001 Flinders
2000 Flinders
1999 Flinders
1998 Bass
1997 No Festival
1996 Bass
1995 Mawson and Sturt
1994 Mawson
1993 Mawson
1992 Mawson
1991 Mawson
1990 Mawson
1989 Mawson
1988 Mawson
1987 Flinders and Mawson
1986 Bass
1985 Mawson
1984 Flinders
1983 Mawson
1982 Flinders
1981 Flinders
1980 Flinders